Bagietki pełnoziarniste, orkiszowe




Jeżeli spożywany pieczywo o wysokim indeksie glikemicznym (IG ) dochodzi do gwałtownego zwiększenia glikemii poposiłkowej, a co za tym idzie zwiększonego wydzielania insuliny. W odpowiedzi na dużą ilość insuliny w organizmie szybko zmniejsza się stężenie glukozy we krwi, co skutkuje większym łaknieniem. I tu pragnę nadmienić, iż chleb samodzielnie upieczony z mąki orkiszowej pełnoziarnistej ma IG około 45, zaś ten kupiony w sklepie z tradycyjnej mąki chlebowej waha się w okolicach 75 i wyżej.

Ktoś może się zastanawiać dlaczego polecam mąkę orkiszową. 
Już odpowiadam 😀
Mąka orkiszowa, powstaje z orkiszu, którego nie poddano modyfikacjom genetycznym, nie ingerowano w jego strukturę. Według mnie jest jedną z najlepszych mąk. Nadaje się do wypieku chleba, naleśników, ciast, tortów czy pierogów. Mąka orkiszowa jest dostępna zarówno razowa (np. typ 1850, 2000), jak i jasna, wykonana z ziaren pozbawionych otrąb (np. typ 405, 650). Ziarno orkiszu zawiera więcej białka (od 13 do 17%), więcej cynku, miedzi i selenu oraz witamin A, E i D niż ziarno pszenicy chlebowej. Przekonani😎?

Do dzieła, poniżej przepis na bagietki z mąki orkiszowej. Mój mały syn powiedział, że to najlepsza bułka na świecie, lepsza niż sklepowa. Potrzebujecie większej rekomendacji😀? Wypróbujcie sami😀
  • mąka orkiszowa typ 1850 lub 2000 
  • 300g wody letniej
  • 30g drożdży 
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • łyżeczka soli
  • łyżka ksylitolu
  • sezam
W misce mieszamy suche składniki, dodajemy pokruszone drożdże, oliwę i ciepłą wodę. Wyrabiamy, aż uzyskamy gładkie, lśniące ciasto.
Miskę natłuszczamy oliwą i przekładamy do niej ciasto, przykrywamy bawełnianą ściereczką. Pozostawiamy ciasto w ciepłym miejscu, aż podwoi swoją objętość. Po tym czasie stolnicę obsypujemy mąką wykładamy ciasto, podsypujemy mąką, wyrabiamy ponownie tzn. składamy wielokrotnie do środka w tzw. kopertę. Formujemy ciasto w kulę i dzielimy na 4 części.
Z każdej części robimy wałek i skręcamy go spiralnie. Bagietki układamy na papierze do pieczenia obsypanym mąką lub w formie do bagietek. Każdą nacinamy w kilku miejscach, spryskujemy wodą (ten zabieg zapewni nam chrupiącą skórkę). Bagietki posypujemy sezamem i odstawiamy w ciepłe miejsca  do wyrośnięcia na około 30 minut, w tym czasie nagrzewamy piekarnik do 230 stopni. W tej temperaturze pieczemy bagietki przez 10 minut, po czym zmniejszamy temperaturę do 200 stopni i pieczemy do rumianej skórki.




Smacznego życzy 💓
Insulinka w kuchni 

 


Komentarze